Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Astrální cestování a zmatek kolem něj

Astrální cestování, out-of-body experiences (OBE).
Marki
Příspěvky: 13
Registrován: pát 17. lis 2017 13:48:11
Počet lucidních snů: 1000
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální cestování a zmatek kolem něj

  • >

Příspěvekod Marki » ned 19. lis 2017 20:32:36

Ahoj. Myslím si že existují dva jevy, které se od sebe liší. Jedním je pocit oddělení od těla, kterým se dá spustit LD/fáze-Používám to celkem často a nepovažuji to za astrální cestování. Při usínání se vznesu nad své tělo a proletím stropem, potom už jsem ve fázi a řídím více či méně co chci prožívat ve snu. Žádné zvláštní světlo, žádné vibrace ani jiné emoce. Druhý případ, který jsem prožila a nejsem si jistá, jestli to byl nebo nebyl počátek astrálního cestování, je odlišný. Stalo se mi to jen jednou a dost mě to vyděsilo. Kdosi mě táhl za pravou ruku pryč z těla .Za fakt ohlušujícího zvuku bouře, byly cítit vibrace a neuvěřitelně reálný a silný vítr. Ta přítomnost něčeho co mě vtahovalo dovnitř a ta reálnost větru-hurikánu mě vyděsila a probudila jsem se. Nejsem si jistá, jestli bych to chtěla prožít znovu.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální cestování a zmatek kolem něj

  • >

Příspěvekod mhi » ned 19. lis 2017 21:36:07

Shrnul bych to v rychlosti takto, jak to zatim vidim:

i) WILD kdy sen zacina kdekoliv, proste se neco zvizualizuje, neni mistnost, kde spim, neni nutne uletet z postele, protoze sen zacina treba v lese apod.

ii) WILD (ci jiny zmeneny stav vedomi) kdy clovek musi odletet z postele, Daiv to myslim popisoval, ze "vidi pres zavrena vicka", ale bez nejakych doprovodnych fenomenu z dalsiho bodu, maximalne tak nejaky zvuk

iii) to co asi lide nazyvaji obvykle astralnim cestovanim (slysel jsem: "urcite to poznas, je to jine nez sen"), doprovazeno hlukem, svetlem, tunelem, vibracemi, apod.

Prvni zazivam bezne, druhe nikdy, posledni pod bodem iii jsem zazil v trosku modifikovane podobe. Nebudu zabihat do mych teorii proc a jak, kazdopadne jsem si vsiml, ze v dotazniku https://www.survio.com/survey/d/M1B1Z6Y5E8Q2F8X7V se casto u zmenenych stavu objevovalo spolecne NDE a astralni cestovani (casto i v kombinaci s LD). Takze, pokud jste mel nekdo NDE (Zážitek blízkosti smrti - klinická smrt nebo vážné ohrožení života a v něm: vize tunelu, pozorování sebe sama, vstup do "světla", setkání se zemřelými, apod.), nechcete nam o tom povedet? Je tady i prazdna kategorie: viewforum.php?f=43 ; A k tomu udelat kapitolu "jak astralne cestuji" zde a vzajemne to naodkazovat ?

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální cestování a zmatek kolem něj

  • >

Příspěvekod Daiv » pon 20. lis 2017 13:05:08

No, kazdy to vidime trochu jinak a to s ohledem na osobni zkušenosti a načtený informace. Můj pohled je aktuálně takový:

- trans
Hladina vědomí zcela opomíjená zde na foru, nicméně podle mě zásadní vstupní brána bdělého přechodu k vyšším zážitkům. Člověk si zde pohrává s hypnagogií, stav hluboké vědomé relaxace, nelze hýbat fyzickým tělem, vnímání reálného okolí zkreslené (zvuky zpomalené a s ozvěnou). Jedná se o pocit sama sebe jako mikrobodu vědomí obklopeného stále se zvětšujícím prostorem. Tento prostor, respektive jeho navozenou hloubku, lze tvarovat a progresivně tak vstoupit do jiných hladin vědomí.

- lucidní sen (LD)
O LD se jedná, pokud si člověk již snící uvědomí, že se mu zdá sen. Je podle mě jedno, jestli aktivuje luciditu během delšího spánku (DILD), těsně po usnutí nebo při vědomém setrvání na pomyslné hranici mezi bděním a spánkem, kdy jakoby sklouzne do lucidního snu plynule z bdělého stavu (v tomto případě lze mluvit o technice WILD). Lucidnímu snu nepředchází projevy jako vibrace, hlasitý hřmot, trans, apod. Prožitky samotné se pak odvíjí od stupně lucidity, tedy od opravdu realistických po téměř fádní bez možnosti vlastního rozhodování. Lucidní sen má pak vždy jednu zásadní devízu, a to jsou paradoxy, bizarnost a absence hlubšího smyslu (samozřejmě i nesmysly lze brát po stránce symboliky jako směrodatné, ale o tom jindy). Lucidně snící si je dále vědom, že lucidně sní, což se o jiných hladinách vědomí říci až tak zcela nedá. Žřídka se zde také objevuje vnímání svého fyzického těla na posteli a prostředí ve kterém skutečně snící spí (lucidně snící má svou identitu ve snovém scénáři mnohdy vzdálenou od reálného místa, kde se nachází). Je možné se také podívat vlastní ruce, apod.

- zážitek mimo tělo (OBE)
Předchází jej stav transu, vibrace a hřmotný zvuk. Pocit z tohoto zážítku se zdá být něčím výjmečným (u LD, i když jsou velmi realistické, takový pocit chybí), smyslové vnímání je vždy dokonalé a figuruje zde vždy faktor vnímání sebe sama jako bodu vědomí, které vychází z fyzického těla. Zážitek zpravidla začíná tím, že naskočí obraz skrz zavřená víčka, scénář se odehrává v místě, kde leží fyzické tělo - na to se lze podívat. Chybí zde "bizarní" a nesmyslné prvky, celý zážitek je pak jakoby smysluplný a velmi realistický. V tomto stavu se nelze podívat na své ruce, nohy, apod., nejsou tam. V tomto stavu nás lidé nevidí, lze jim mávnout rukou před obličejem a nereagují. Atd.

- astrální cestování (AT)
Pseudotermín vytvořený novodobou mainstreamovou komunitou, kdy zcela bez znalostí tímto termínem nazýváme výše uvedené body a to v pořadí, jak se komu zlíbí. Nicméně přesto bych jej já osobně využil pro označení zážitků, které se u mě vyskytují velmi zřídka, ale patří k těm nejvíce působivým. Začíná a jeví se stejně jako OBE, nicméně namísto začatku v pokoji, kde spím, se začíná na jiných místech. Jedná se mnohdy o zážitky doprovázené někým jako průvodce a mající hlubokou symboliku a informační přesah. Mohou to být vize emotivních historických událostí, doporučení, kudy směřovat své bdělé kroky, souhrn letopočtů a s nimi spojených dějů, apod.

- zážitky blízké smrti (NDE)
Zpravidla vnímané v klinické smrti, o tomto slyšel každý, netřeba popisovat.

Tolik kategorie z mého pohledu.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální cestování a zmatek kolem něj

  • >

Příspěvekod mhi » úte 21. lis 2017 11:08:02

Ad NDE, kazdy zazitek je individualni, svoji hodnotu ma i to, kdyz to napise nekdo, kdo popisuje zde i sve dalsi zmenene stavy vedomi (treba i jen ND).

Jestli plati moje intuitivni hypoteza z dotazniku, ze je kauzalita NDE -> snadny pristup k nekterym ASC, tak by bylo velmi hodnotne, pokud by se nekdo pokusil popsat co umel pred NDE a po NDE, resp. jak to ted' citi a co si mysli, ze se mu po NDE "zpristupnilo". Literatura co jsem cetl nikdy neresila ASC jako dusledek NDE, resp. je to v jedne knize zminovano, ale pouze jako neoverena hypoteza (konkretne jde o REM intrusion, resp. SOREM).

Dotaznik ma temer stovku, jak opadla facebookova propagace tak to uplne umrelo :-). Prikladam ASC otazku, jen upozornuji, ze nejakou odpoved zaskrtla maximalne 1/3 lidi. Ostatni bud nechteli, nebo nemaji zadne zkusenosti s ASC. Evidentne je NDE nejrozsirenejsi hned po mentalnich meditacich.
Přílohy
Jine zmenene stavy vedomi - sloupcovy graf svisle.png
(178.65 KiB) Zatím ještě nestaženo

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální cestování a zmatek kolem něj

  • >

Příspěvekod Coatl » úte 21. lis 2017 19:16:45

To je zajímavý, že "tolik" lidí dalo NDE, dokonce víc než těch, co měli zážitek po požití drog... trochu divný.

mhi píše:Jestli plati moje intuitivni hypoteza z dotazniku, ze je kauzalita NDE -> snadny pristup k nekterym ASC, tak by bylo velmi hodnotne, pokud by se nekdo pokusil popsat co umel pred NDE a po NDE, resp. jak to ted' citi a co si mysli, ze se mu po NDE "zpristupnilo".

To říká spousta lidí, z mý zprostředkovaný zkušenosti je jasná statistická korelace, že NDE ti "něco" otevře.

---
Eště bych se chtěl vyjádřit ke svýmu úvodnímu příspěvku: rozpracoval jsem to a nechal jsem to být, protože zmatek, kterej kolem toho je, se asi nedá uspořádat :) Každej přijde a napíše svůj naprosto originální náhled z vlastní zkušenosti, nekompatibilní s kýmkoli dalším...

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální cestování a zmatek kolem něj

  • >

Příspěvekod mhi » úte 21. lis 2017 19:27:53

Knizky o NDE uvadeji znacne % populace s touto zkusenosti. Pravda, cekal jsem min lidi, ale zase tak me to neprekvapilo (je tam 13 odpovedi z 96ti). Co me treba prekvapilo je, ze moje zena - pracujici na oddeleni co je skoro JIPka - uvedla za celou karieru snad 2 nebo 3 lidi, co se ji sverili, ze neco co by mohlo byt NDE zazili. Pritom se jim tam lide "zastavuji" pomerne bezne. Podle me se s tim lide nesveruji kvuli stigmatizaci. V dotazniku to bylo anonymni, tak proc by to nezaskrtli. Trosku to vidim jako selhani spolecnosti, pritom ty NDE zazitky jsou evidentne velmi podobne a ti lide nasledne normalne funguji, nejsou to zadni psychotici z uzavrenych oddeleni :-).

Halucinace po drogach ma myslim malokdo, ve svem okoli jsem se s par lidmi bavil a tech par lidi co neco zkouseli nikdy nemeli halucinace (meli treba "vetsi vnimavost" apod., ale nikdy to nebylo ve stylu "videl jsem v obyvaku vlkodlaka", nebo "dum mel kulate fialove steny").

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální cestování a zmatek kolem něj

  • >

Příspěvekod Coatl » úte 21. lis 2017 20:09:55

Ale tam nebyly jen halucinace, jsou tam "halucinace či spirituální/mystické stavy" - to je rozdíl.
(Jinak, i klasický psychedelika se projevujou drobnýma halucinacema, i když si toho nemusí intoxikovaný všimnout. Možná ten jev má zvláštní název - člověk např. vidí textilní vzorky na materiálu, kde žádný nejsou, nebo jasně vidí nápisy, hieroglyfy, umělecký vlysy na obyčejných skalních stěnách.)


Zpět na „Mimotělní zážitky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů